ABD vizesi almak isteyenler sosyal medya hesaplarını bildirmek zorundalar

ABD vize işlemlerinde yeni bir uygulamaya gidiyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, vize başvurusunda bulunanların sosyal medya hesaplarını da bildirmelerini zorunlu hale getirdi. Yeni uygulamaya göre başvuranlar, 5 yıllık sosyal medya kullanımları hakkında bilgi vermeleri gerektiğini, hesaplarını gizlemek isteyenlerin büyük sorunlarla karşılaşacağı ifade edildi.

Geçici vize ve kalıcı oturum izni için başvuranların doldurmaları zorunlu olan formda büyük “sosyal medya” platformları bulunuyor. Hangi platformda hesabı varsa işaretlenmesi gerekiyor. Ayrıca, formda “sosyal medya hesabım bulunmuyor” seçeneği de bulunuyor. The Hill’e konuşan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, bu konuda yalan beyanda bulunanaların ciddi sorunlarla karşılaşacağını ifade etti.

Sosyal medya hesaplarıyla ilgili bilgi verildikten sonra beş yıllık telefon numarası, mail adresi ve seyahat ettikleri yerleri bildirmeleri gerekiyor. Bunlara ek olarak, aile üyeleri arasında “terör” olarak değerlendirilebilecek faaliyetlerin içinde bulunup-bulunmadığının da ifade edilmesi zorunluluğu bulunuyor.

Bazı uzmanlar, bu tur işlemlerin insan haklarına aykırı olduğu görüşündüler. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.