ABD ve Rus savaş gemileri arasında Doğu Çin Denizinde tehlikeli yakınlaşma

ABD ve Rusya’ya ait savaş gemileri arasında Doğu Çin Denizinde, Soğuk Savaştan bu yana ilk defa çarpışma mesafesinde yakınlaşmaya yaşandı.

ABD savaş gemisindeki bir denizci tarafından çekilen video görüntüsünde, Rus gemisi çarpışma mesafesine kadar gelerek bir müddet yanyana yol alıyorlar. Olası küçük bir çarpışmanın yüksek gerilime neden olacağı ifade ediliyor.

Karadeniz’de ve Alaska açıklarında ABD ile Rusya arasında savaş uçakları ile sık sık meydana gelen gerilim, ilk defa Çin Denizinde de yaşanmış oldu.

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ABD’ye karış birliktelik mesajları verdiği görüşmeden sonra yaşanan gelişme, üç arasındaki gerilimin daha da artabileceği değerlendirmelerine neden oldu.

ABD, Güney Çin Denizi başta olmak üzere Çin Halk Cumhuriyeti ile başta “hakimiyet” alanları olmak üzere pek çok konuda anlaşmazlıklar yaşıyor. Çin, Güney Çin denizinde tartışmalı bölgelere yapay kafalar inşa ederek silahlandırmış ve geniş bir alanı da kendi “Münhasır Ekonomik Alanı” içerisinde göstermişti. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.