ABD Kongresi Türkiye’ye F35 Satışını Durduracak Tasarıyı Oylayacak

Tasarının, F35’lerin Türkiye’ye teslim edilmesi gereken tarihten bir gün önce gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kendinden emin bir şekilde Türkiye’nin satın aldığı F35’lerden ilkinin 21 Haziran’da ABD’den yola çıkacağını açıklamıştı. Ancak söz konusu transferi engellemek için ABD Senatosuna sunulan tasarının önümüzdeki hafta oylanması bekleniyor.

Senatörler Jeanne Shaheen, Thom Tillis ve James Lankford tarafından Senato’ya sunulan ve Ulusal Savunma Yetki Yasası’nda (NDAA), Türkiye’ye F35 satışının önlenmesini de içeren bir dizi düzenlemenin olduğu tasarının oylanacağı kaydediliyor. The National’a konuşan ismini açıklamak istemeyen bir yetkili, Türkiye’ye satışın engellenmesini de içeren tasarının büyük olasılıkla önümüzdeki hafta oylanacağını belirtti.

Eğer tasarı kabul edilirse Pentagon’un Türkiye’ye F35 sevkiyatını durdurmak zorunda kalacağı ve Türkiye’nin tutumu, Rusya’yla ilişkileri( S400 alımı) ve tutuklu rahip Andrew Brunson’un durumuyla ilgili bir raporu kongreye sunana kadar da süreceği değerlendiriliyor.

Pazartesi günü Mike Pompeo ile görüşmesinden sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Mevlüt Çavuşoğlu, ” Tehditlere iyi karşılık vermiyoruz. F35’lerin transferin hususunda bizler anlaşmayı imzalamış bulunuyoruz. Ayın 21’nde ilk F35’in transferi gerçekleştirilecek. Herhangi bir olumsuz durum söz konusu değil” dedi.

Secretary of State Mike Pompeo, right, meets with Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu at the State Department in Washington, Monday, June 4, 2018. 

Ancak bu açıklamadan günler sonra, Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu’nun 16 defa Türkiye’ye atıfta bulunulan 1140 sayfalık Ulusal Savunma Yetki Yasası’nı(NDAA) kamuoyuna sundu.

Tasarıda, Türkiye’nin F35 programında çıkarılması çağrısında bulunuluyor. Türkiye 2002 yılında F35 programına dahil olmuş ve ABD’den 100 uçak satın alınmasına yönelik mutabakata varılmıştı.

Tasarının içeriği:

  1. Türkiye’nin üretim ve montaj sürecindeki katkılarının planlı adımlarla sona erdirilmesi.
  2. Türkiye’de üretilen F35 parçalarının değiştirilmesinin olası maliyetinin hesaplanması.
  3. Türkiye Hükümetini ve sanayi kuruluşlarının F35 programından çıkarılmasıyla ilgili takvimin hazırlanarak kalan ortakların en az etkiyle atlatmasını sağlamak.
  4. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne ABD’de üretilen ve halihazırda operasyonel olan F35’lerin teslimatının yapılmaması.

 

Kaynak: The National

Çeviri: Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.