ABD’de tartışmalı infaz: Delil olmamasına rağmen tecavüz ve cinayet suçlarından infaz edildi

Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde Larry Swearingen adli bir mahkum, delil olmamasına rağmen cinayet ve tecavüz iddiasıyla infaz edildi.

1998 yılında Houston’un kuzeyinde yer ala Montgomery Üniversitesi kampüsünde kaybolan 19 yaşındaki Melissa Trotter’ı tecavüz ve öldürmek suçlamasıyla 1999 yılından bu yana yargılanan ve idama mahkum edilen Swearingen’in infazı gerçekleştirildi.

Kaybolduktan 25 gün sonra cesedi ağaçlık bir alanda bulunan Trotter’ın tecavüze uğradığı anlaşılmıştı. Cesedin bulunduğu zaman diliminde “park cezalarını” ödemediği için gözaltında tutulan Swearingen, polis tarafından Trotter ile görüşen son kişi olduğu gerekçesiyle baş şüpheli olmuş ve sonrasında da idama mahkum edilmişti.

Ancak, Swearingen infazına neden olan yargılama süreci, masum bir insanın infaz edildiğine dair şüpheleri artıran nitelikte. Farklı uzmanların otopsi raporlarına göre Trotter, Swearingen gözaltında tutulduğu esnada öldürülmüş ve ağaçlık alana bırakılmış olmalıydı.

Ayrıca, mahkemenin verdiği kararın aksine Swearingen’in Trotter’a tecavüz ettiğine dair hiçbir delil bulunamadı. Swearingen’e ait sperm veya mücadele esnasında doku bulunmamasına rağmen infaz gerçekleştirildi.

İnfazdan önce yerel basına konuşan James Rytting, “Adli tip verilerinin masum olduğunu ortaya çıkardığı bir adamı infaz edecekler” demişti. Swearingen, dün akşam saatlerinde vücuduna enjekte edilen iğne ile son nefesini verdi.

Swearingen’in son sözlerinin “Tanrı onları affetsin! Ne yaptıklarını bilmiyorlar” olduğu ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.