ABD, Çin’i Geride Bıraktı

ABD, tanıtımını yaptığı bilgisayarla dünya’nın en hızlı bilgisayarına sahip ülke ünvanını Çin’den aldı.

IBM, Oak Ridge Ulusal Merkezinde bulunan ‘Summit’ adı verilen süper bilgisayarın 200 petaflop bir başka deyişle saniyede 200 bin trilyon işlem yaptığını açıkladı.

Bu hız, dünya’da 7,6 milyar insanın hesap makineleriyle bir saniyede yapabileceğe 26 milyon işlemden de fazla.

Summit, birinciliği devraldığı Çin’in süper bilgisayarı TaihuLight’an 2 kat, 2012 yılında saniyede 76 kattrilyon işelm yapan Titan’dan 8 kat daha fazla işlem yapabiliyor.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

IBM’in AI( yapay zeka) ve Araştırma departmanının başındaki John Kelly: ”Bu bilgisayarlar sahip oldukları hızla çok büyük yenilikler ve kolaylıklar sunuyorlar” dedi.

Süper bilgisayar Summit’in ABD’nin yeni nükleer silah teknolojisi geliştirmesine yardımcı olacağı kaydediliyor. Ayrıca, 2020 yılında saniyede bir milyar milyar işlem yapma kapasitesine sahip olacak ”Exascale” adı verilen bilgisayarların geliştirilmesi için önemli bir basamak olduğu da belirtiliyor.

ABD’li yetkililer, Çin’in AI ve kuantom bilgisayarlara çok büyük yatırımlar yapmasından dolayı endişelerini dile getirirken, süper bilgisayarların söz konusu hedeflere ulaşmak ya da ABD tarafından engellenmesi açısından kilit rol üstleneceği de ekliyorlar.

Oak Ridge Ulusal Merkezi direktörü Thomas Zacharia: ” Bu alanda üstün olmakla, ulusal güvenlik arasında direkt bir korelasyon bulunmakta. Her ülke bu alanda etki sahibi olmanın dünya’da söz sahibi olmanın anahtarı olduğunu farkında” dedi.

 

Haber: Enes Kahrıman

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.