ABD Başkan adaylarından Bernie Sanders’a 10 saat içinde 3 milyon dolar bağış

Demokrat Parti Vermont Senatörü Bernie Sanders ABD Başkanlık seçiminde aday olduğunu açıkladıktan 10 saat sonra 120 bin kişiden 3.3 milyon dolar bağış topladı.

Başkanlık adaylığını açıklayarak seçim kampanyasını startını veren Sanders, 2016 yılında Hillary Clinton’a kaybettiği Demokrat Parti adaylığı konusunda bu sefer daha da iddialı görünüyor.

Sanders, ABD Başkanlık seçimi tarihinde daha önce verilmemiş bir karara imza atarak kampanya sürecinin başına Müslüman aktivist Faiz Shakir’i getirmişti. Bu hamlenin de toplanan bağış miktarına olumlu katkı yaptığı belirtiliyor.

bernie sanders 2020 ile ilgili görsel sonucu
Bernie Sanders’ın 2020 yılında gerçekleştirilecek Başkanlık seçimi kampanyası için hazırlanan bir ilüstrasyon

Sanders kampanyasının topladığı bağış miktarı adaylıklarını açıklayan diğer Demokrat Parti mensupları; Elizabeth Warren, Kamala Harris ve Amy Klobuchar’ın 24 saatte topladıklarında daha fazla olduğu belirtiliyor.


Salı günü adaylığını açıkladıktan 3 saat sonra basına konuşan Sanders, 3 saatte 1 milyon dolardan fazla bağış topladıklarını açıklamıştı.

Donald Trump’ın 2016 yılında Hillary Clinton’a karşı kazandığı Başkanlık seçiminden sonra Sanders’in seçim sürecinde kullandığı söylemleri ABD basının sıklıkla işlendi.

Trump’ın kullandığı nefret dili ve ayrıştırıcı eylemlerinin Clinton’a göre radikal kabul edilen Sanders’ın popülaritesini daha da arttırdığı düşünülüyor.

Sağlık sistemi, vergilendirme ve göçmenler konusunda Trump’tan farklı düşünen Sanders’ın Demokrat Parti’nin adaylık sürecini kazanması halinde bu konular üzerinden seçim kampanyasını şekillendireceğine dair yorumlar yapılıyor.

120 bin kişinin ortalama 27 dolar bağışta bulunduğu Sanders’ın bu ivmeyi ne kadar sürdüreceği de merak ediliyor.

Enes Kahrıman 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.