Abadi IŞİD’e karşı alınan büyük zaferi kutladı

Irak Başbakanı Haydar el-Abadi Musul’da IŞİD’e karşı ”zafer” ilan etti.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada ” Silahlı Kuvvetler Komutanı Haydar el-Abadi özgürleştirilen Musul şehrine vardı. Kahramanca savaşan savaşçıları ve Irak halkını bu büyük zaferden dolayı tebrik etti.”

Açıklama, Irak devlet televizyonundan yapılan ”Irak güçleri Fırat nehrinin kıyısına ulaştı ve Irak bayrağını dalgalandırdılar” haberinden sonra geldi.

Gelen haberlere göre 100 civarında IŞİD militanı Fırat nehri boyunca uzanan Eski şehirde kıstırıldı.

Reuters haber ajansına dayandırılan bir habere göre de birçok IŞİD militanı yenilgiye yaklaştıkları bu anlarda kendilerini Fırat nehrinin azgın sularına bırakıyorlar.

Ayrıca Eski şehirde duman bulutlarının yükseldiği ve IŞİD militanlarının çürümüş bedenlerinin de sokaklarda yattığını kaydediliyor.

mosul map who controls what infographic

Üç yıl önce Musul şehrini ani bir saldırı ile ele geçiren IŞİD, hilafet ilan edildiği günden bu yana ki en büyük mağlubiyetini de Musul’da aldı.

ABD öncülüğündeki koalisyonun hava desteği ile Irak güçleri Ekim ayında IŞİD’e karşı operasyon başlatmış, Şubat ayında Musul’un Doğu yakasını alınmasından sonra Mart ayında da Batı yakasını ele geçirmek için saldırı başlatmıştı.

Yaklaşık olarak dokuz ay süren operasyon esnasında Musul şehri yerle bir olurken, binlerce sivil hayatını kaybetti, bir milyondan fazla insanda evlerini terk ederek mülteci durumuna düştüler.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.