SALGIN / Aşı karşıtlığı ve popülist söylem

Korkuyla beslenen sağlık popülizmi, güvensizlik yayarak daha çok kişiye ulaşıyor.

İtalya’nın Emila-Romagno bölgesinde yaşayan 36 yaşındaki Jenny Arduini küçük oğlu için her şeyin en iyisini istiyor. İtalyan hükümetinin aşı reddi hareketine karşı aşı yapılmamış çocukların sınıflara alınmayacağı kararını okuyan Arduini, hükümetin kararını otokratik bir dayatma olarak algılıyor.  

Arduini, aşıların otizme sebebiyet vereceğini duymuş; “Gerçekten çok sinirlenmiştim” diyor ve devam ediyor ” Çocuğumu kötü bir şeyden korumak istiyordum.” 

Solcu bir kadın olan Arduini, kendini otoriteyi sorgulayan biri olarak tanıtıyor. Bu durum onu doğrudan demokrasi ve aşı konusunda ailenin tercihini savunan popülist Beş Yıldız Hareketi (Five Star Movement) destekçisi olmasını sağlamış.

Hükümetin aldığı karar karşısındaki öfkesi duydukları sonrası daha da artan Arduini, yasanın ardındaki aşı destekçisi Io Vaccino grubuna mesajlar göndermeye başlamış. Arduini’nin e-mailleri üç çocuk babası, epidemoloji(salgın hastalıklar) uzmanı doktor Stefan Zona’ya ulaşıyor. Zona, “Jenny hayal kırıklığına uğramış ve kızgındı” diyor. İkilinin yazışmaları telefon ve internet üzerinden birkaç ay boyunca devam etmiş.

Neden korkulur? Korkuyla nasıl başa çıkılır? sorularına yanıtlar arayarak Arduini’nin endişelerini azaltmaya çalışan Zona, sonunda hedefine ulaşmış. Çocuğunu geçen yılın başında aşılarını yapmaya gönderen Arduini, verdiği karardan dolayı mutlu: “Sinirim bir uzmanla iletişime geçtikten sonra sona erdiği için oldukça şanslıyım” diyor. 

Popülizmin Yükselişi veya Bio-Popülizm

Avrupa genelinde yükselişe geçen popülizm, halk sağlığı için bir tehdit haline geldi. Aşıya yönelik süphecilik de artıyor ve bu durum aşılanma oranlarının giderek düşmesine neden oluyor. Kızamık vakaları son 20 yılın en yüksek seviyesine çıkmış durumda. İtalya gibi aşı konusunda örnek gösterilen bir ülke 2005 yılından bu yana gerileme içerisinde ve şu anda Gana’nın dahi gerisinde: 2016 ile 2017 yılları arasında kızamık vakaları altı kat artış göstererek 5,000 oldu. Fransa, Sırbistan ve Yunanistan’da da hatırı sayılır bir yükseliş gösterdi.

Müreffeh ve iyi eğitimli bir bölge olan Emilia-Romagno, Milan ile Floransa arasında yer alıyor. İlerici politikalara olan yatkınlığıyla bilinen bölge, 2016 yılında okul çağındaki çocuklar için aşı zorunluluğu getirdi. Roma’nın o zaman merkez sol hükümeti de benzer bir kararı 2017 yılında ülke genelinde uygulamaya soktu.

Emilia-Romagno bölgesi aynı zamanda aşı reddi kampanyalarının da kalbi konumunda. 2012 yılında Rimini’de bir mahkeme aşı ve otizmle ilgili verdiği kararla, ailenin aşı konusunda söz sahibi olduğuna hükmetti.

Hollywood yıldızları tarafından sevilen Britanyalı doktor Andrew Wakefield de aşının olası zararlarını anlatan yazısını ve filmini Rimini’de gösterime soktu. Beş Yıldız Hareketi’nin önemli destek noktalarından biri de olan Rimini, aşı reddi kampanyası yürütücülerinden “Comilva”ya ev sahipliği yapıyor.

Beş Yıldız Hareketi politik arenada aşı reddi hareketinin ilk ateşli sesiydi. Partinin kurucusu blogger Beppe Grillo, uzun zamandır aşıyla ilgili güvensizlikler yayıyordu. Beş Yıldız Hareketi geçtiğimiz Haziran ayında hükümete girdiğinde bir başka şarlatan, Guiseppe Conte’nin Başbakan seçilmesini destekledi. 

Ancak zamanla doğruyu bulmuşa benzeyen Grillo, geçtiğimiz günlerde aşı destekçisi bir  kampanyaya dahi imza attı. Grillo’nun boşalttığı aşı reddi sözcülüğünü hükümet ortağı da olan ve liderliğini İçişleri Bakanı Matteo Salvini‘nin yaptığı sağ kanat Kuzey Ligi devraldı. Salvini aşının “gereksiz ve birçok vakada zararlı olmasa da tehlikeli” olduğunu iddia ediyor. Aşı zorunluluğunu da kaldırmaya çalışıyor.

Avrupa’daki Salgın

İtalya’daki meslektaşlarının takip eden çeşitli yerlerden popülistler -Avusturya’dan Heinz-Christian Strache ve Fransız Marine Le Pen– “ebeveyn kararı” tartışmasını sürdürüyorlar. Kızamık gibi bulaşıcı hastalıklardan korunmak için toplumun en az yüzde 95 oranında aşılanması gerektiği bilinmesine rağmen de devam ediyorlar. Avrupa’da yukarıdaki sebeplerden kaynaklanan bulaşıcı hastalıklar için “mülteciler” gibi  alternatif nedenler arıyorlar. Le Pen halihazırda mültecilerin “bakteriyel göç”üne karşı kampanya yürütürken, Macaristan’ın popülist Başbakanı Viktor Orban ise mültecileri “zehir” olarak tanımlıyor.

Yeni ortaya çıkan bu fenomeni bio-popülizm olarak adlandırabiliriz. Halkları için saflık, birlik, özerk yönetim isteyen Avrupalı popülistlerin sağlık politikalarıyla hedefledikleri, vatandaşlarının dışardan gelebilecek olası tehditlere(mülteciler aracılığıyla, aşı yoluyla) karşı kendi epidemolojilerini korumaları.

Korkuyla beslenen sağlık popülizmi, güvensizlik yayarak daha çok kişiye ulaşıyor.

Link: https://www.economist.com/europe/2019/01/19/the-campaign-against-vaccination?fsrc=scn/tw/te/bl/ed/thecampaignagainstvaccinationcharlemagnethebiopopulists

Leave a comment

Your email address will not be published.