Düşük maliyetleriyle elektrikli arabalar ve Formula E

Hayatımıza oldukça hızlı giriş yapan elektrikli arabalar, oldukça çabuk gelişim kaydediyorlar. Bu gelişimin en dikkat çekici örnekleri birçok dev firmanın elektrikli otomobil üretimine girişmesi ve Formula E yarışları olarak gösterilebilir.

Tesla’nın başını çektiği elektrikli araç üretimi, özellikle çevrecilerin ilgisi nedeniyle birkaç yıl içinde otomobil pazarında hatırı sayılır bir pazar payına sahip olması bekleniyor. Bu beklenti, ki verilerle de destekleniyor. Diğer büyük markaların da “elektrikli araba” üretimine girmesine neden oluyor.

Ford, Nissan, Mitsubishi, BMW, Mercedes, Volkswagen gibi firmaların halihazırda kendi üretimleri elektrikli araba satışı yapıyorlar. Aslında, üretim yapan firma şayisi yukarıda verdiğimden daha fazla.

ELEKTRİKLİ ARABALARIN AVANTAJLARI

Kabul edilebilir nedenlerle otomobil üretici markalar, elektrikli arabalara doğru bir eğilim içerisindeler. Belirttiğimiz gibi çevreci endişelerin yanı sıra aslında firmalar için daha da önemli bir neden, söz konusu eğilimi açıklıyor.

Hem üreticiler hem de kullanıcılar, elektrikli araçların kendilerine sağladığı “maliyet” avantajından oldukça memnunlar.

Bir kullanıcı için düşük yakıt masrafı, avantajlı bakım ve tamir maliyet(yüzde 35 daha az), düşük emisyon ve motorun doğal olarak aracın daha hızlı tepki vermesi. Yani, pekala basma süresi ile aracın hareket etmesi arasında çok kısa bir süre var.

Bütün bunlardan en önemlisi bir elektrikli araba fiyatı, diğer muadillerine göre oldukça uygun.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL ÜRETEN MARKALAR HANGİLERİ

Son yıllarda elektrikli otomobil pazarında yaşama talep patlaması, çok sayıda büyüklü küçüklü firmanın da sektöre giriş yapmasına neden oldu. Tesla gibi sadece elektrikli otomobil üreten firmalar olduğu gibi, fosil yakıtlı üretimin hala ağırlıkta olduğu firmalar da bulunuyor.

Peki, elektrikli otomobil üreten firmalar hangileri?

Elin Musk’ın innovative ürünleriyle dikkat çeken Tesla markası, elektrikli otomobil denilince akla gelen ilk firma. Tabii,sadece Tesla degil, Ford,Nissan, Mitsubishi, BMW,Mercedes, Wolkswagen, Chevrolet, gibi her yil milyonlarca araç satışı yapan firmalar da yer alıyor.

FORMULA E NEDİR

Elektrikli araçların gelişiminden bahsederken Formula E yarışlarına değinmeden geçemeyiz. Dünya genelinde hatırı sayılır takipçi kitlesine sahip Formula E araçları, elektrikli otomobil sektörünün gelişmesine bağlı olarak adımlamaktan koşmaya başladılar.

Saate 270 kilometre hıza ulaşabilen Formula E araçları, dünya genelinde yarışların yapıldığı bir organizasyon ile her geçen gün daha fazla kişinin ilginize cezbediyor.

Kabul etmeliyim, Formula E motorlarından çıkan ses oldukça rahatsız edici, özellikle benim gibi kulağı Formula 1 araçlarının seslerine aşina olanlar için. Ancak, her şeye rağmen sadece 2-3 yil içerisinde hem organizasyonda hem de araçlarda yaşanan gelişim takdire şayan.

Artık Formula E araçlarını Massa gibi Ferrari ve Williams akımlarıyla Formula 1 şampiyonluğu icin yarışan pilotlar sürüyor. Geleceğe dair oldukça buyuk beklentilere neden olan Formula E, elektrikli araba sektörünü gelişmesiyle daha da büyüyecek ve izlenecek.

Leave a comment

Your email address will not be published.