Anksiyete bozukluğu için yeni tedavi: Yararlı bağırsak bakterileri

Anksiyete (kaygı) bozukluğu dünya genelinde sık rastlanan psikolojik bir bozukluk. Son yapılan bazı araştırmalar, anksiyetenin tedavisine umut ışığı oldu. Yararlı bağırsak bakterileri bu umudun kaynağı oldu.

Dünya genelinde her üç kişiden birinin hayatinin belli bir döneminde maruz kaldığı anksiyete; akıl sağlığı ve stres kaynaklı fiziksel rahatsızlıklardan kaynaklanıyor.

General Psychiatry dergisinde yayınlanan çalışma, anksiyete için çözüm vaadediyor. Çalışmaya göre bağırsak florasında bulunan bakteriler, anksiyete bozukluğunu büyük oranda tedavi edebiliyor.

Yararlı” olarak adlandırılan bakteriler, ne yazık ki her insanda eşit oranda bulunmuyor. Söz konusu çalışmada ise bu duruma çözüm sunuyor. Probiyotik, nin-probiyotik ve takviye edici gıdaların “yararlı bakterilerin” sayısında ne gibi bir değişime neden olduğunu inceleyen araştırmacılar önemli bulgular elde ettiler.

YARARLI BAĞIRSAK BAKTERİLERİNİN ARTIRILMASI

Daha önce 1503 kişi üzerinden yapılan 21 çalışmayı yeniden incleyen araştırmacılar önemli bulgular elde ettiler. İncelenen 21 çalışmada 14’u probiyotiği, yedisinde ise nin-probiyotik yöntemler (günlük diyet) kullanılarak yararlı bakterilerin sayısı artırılmaya çalışılmış.

Probiyotikler bazı yiyeceklerde doğal olarak bulunan ve “iyi” bakteriler olarak tanımlanıyorlar. Probiyotikler, zararlı bakteriler ile mücadele ederek vücudu koruyan yardımcılar görevi görüyorlar.

Bağırsak bakterilerinin düzenlenmesini öngören 21 çalışmadan 11, anksiyete bozukluğu yaşayanların olumlu sonuç alındığı belirtiliyor. Bu, toplamda yüzde 52’lik bir başarı oranı anlamına geliyor.

Ancak, yapılan çalışmaları ayrı ayrı ele aldığımızda hangi yöntemin daha basriki olduğu daha net görülüyor. Anksiyete bozukluğu tedavisinde probiyotik kullanılan çalışmalardan başarı oranı yüzde 32 olurken, non-probiyotik (diyet gibi) yöntemleri uygulanan çalışmalarda ise başarı oranı yüzde 86 oldu.

ANKSİYETE BOZUKLUĞU(KAYGI BOZUKLUĞU) NEDİR

Sözlük anlamı; endişe, kuruntu, evham, vesvese, korku ve huzursuzluk. Bazen kısaca kaygı olarak da kullanılıyor. … Panik bozukluğu, çeşitli fobiler, takıntı hastalığı, travma sonrası stres bozukluğu, akut stres bozukluğu ve yaygın anksiyete bozukluğu gibi çeşitleri vardır.

Anksiyete (kaygı) bozukluğu yaşayan kişilerdekaygı seviyesinin yükseldiği durumlarda yoğun bir panikduygusunun yanında ellerde aşırı terleme, kalp atışlarında hızlanma, nefes almakta zorluk çekme, şiddetli baş ağrıları, mide krampları, sık idrara çıkma gibi fiziksel belirtiler de görülebilir.

Araştırmalar, genellikle çocukluk çağında ortaya çıkan anksiyete (kaygı) bozukluklarında hem genetik hem de çevresel faktörlerin birlikte rol oynadığını ortaya koyuyor. Araştırmacılar özellikle erken yaşta yaşanan travmatik olayların bireylerin korku işleme mekanizmalarında hassasiyete yol açarak stres tetikleyicilerine karşı aşırı duyarlı hale gelmelerine yol açtığını da belirtiyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.