Kur’an’ın Manga versiyonu: “Manga de Dokuha: Koran”

Müslümanların kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’in Japonya’da Manga sanatına uyarlanmış çevirisinin olduğunu biliyor muydunuz?

2015 yılında Japonya’da basılan manga, Kur’an’ın Japonca çevirisi esas alınarak hazırlanmış. Manga de Dokuha serisi çerçevesinde East Press yayınevi tarafından basılan Kur’an’ın geniş kitlelere ulaşılması hedefleniyordu.

Manga de Dokuha : Koran (コーラン : まんがで読破) adıyla Japonya’da yayınlanan Kur’an’ın görsel versiyonu, normal bir durumda okunmayacak eserlerin Manga’ya çevrilerek daha fazla Japon okuyucuya erişilmesi hedefiyle Manga de Dokuha serisi içerisinde yayınlandı.

Japon çizgi roman sanatı olan Manga’ya uyarlanan Kur’an’da geçen pek çok olay, ilgi çekici görsellerle hayat bulmuş oldu. İslam inancında resmedilmesi günah olan Muhammed peygamber ve daha birçok isim söz konusu Manga kitabında resmedilmiş.

Manga’nin yayınevi East Press Kur’an’ı neden yayımladıklarını şu sözlerle açıklıyor:

“Kur’an, İslam inancına mensup insanların günlük yasam ve hayat görüşlerininin kaynağıdır. İslam adı çok sık duyuluyor. Ancak biz Japonların bilgisinin sınırlı olması nedeniyle İslam’a yönelik bilgi çoğunlukla haber kanallarından takip edilen ve terörizmle ilintili olarak kalıyor. Müslümanlar nasıl bir inanca sahipler? Görüşleri, düşünceler nelerdir? Modern uluslararası camiayı ve İslâm’ı anlamak için görsellere aktarılmış metinlere göz gezdirelim.”

MANGA DE DOKUHA

East Press yayınevi tarafından basılan Manga de Dokuha serisi, dünya edebiyatında önemli çok sayıda kitabı da Manga’ya uyarlamış durumda.

2007 yilinda yayımlanmaya başlanan seride su ana kadar Adolf Hitler’in Mein Kampf, Karl Marx’ın Das Kapital’inin yanı sıra Eski ve Yeni Ahit olmak üzere pek çok alandaki kitabı Manga’ya uyarlayarak okuyucusuyla buluşturdu.

Leave a comment

Your email address will not be published.