Çekya demokrasisi borç tehdidi altında

2008 küresel ekonomik krizi Çekya’da geride binlerce borçlu bıraktı. Borçlu sayısının çokluğu, Çekya demokrasisi için büyük tehdit oluşturuyor.

Bir dönem Avrupa Birliği’nin parlayan ekonomik merkezlerinden biri olarak gösterilen Çekya, borç batağına batmış vatandaşlarının ve borçları tahsil etmek için kurulan özel şirketler arasındaki yürek burkucu mücadelenin merkezi haline geldi.

2008 yılında küresel kriz dünyayı ele geçirmeden önce gelecek vaat eden bir ekonomiye sahip olan Çekya’da, krizden önce birçok vatandaş işlerini büyütmek için dönemin düşük faizlerinden faydalanarak borclandı. Ancak, krizin etkisi arttıkça borçların ödenmesi de zorlaştı.

10.6.milyon nüfuslu Çekya’da resmi rakamlara göre borçlu 863,000 borçlu bulunuyor.

Borç toplayıcı firmaların bankalara başvurarak borçluların hesaplarını ve maaşlarını dondurması, binlerce kişinin daha önce tatmadıkları bir duyguyla mücadele etmelerine neden oldu: çaresizlik.

Borçlu sayısının çokluğu, milletvekillerinden yeni düzenleme talebinde bulunan insan sayısının da artmasına neden oluyor. Tabii, borçlu ve borç veren arasında adil bir uzlaşma sağlamanın zorluğu ve kısmen milletvekillerinin yetersizliği, demokrasiye olan güvenin sarılmasına neden oluyor.

Doğu Avrupa ülkelerinde güç kazanan popülist liderlerin temel dayanklarından biri de ekonomik sıkıntılarla mücadele etmekte zorlanan demokratik kurumların varlığı.

Çekya’da da borç miktarının çokluğu, siyasileri, özellikle de popülist liderler için bulunmaz bir fırsat anlamına geliyor.

Siyasi kampanyalarını “borç sorunu” üzerinden yürüten popülistler, çaresizlik içerisinde kıvranan seçmenlere geçmişte kurtulmak için mücadele ettikleri komünizm de dahil birçok seçenek sunuyorlar.

Glasgow Üniversitesi’nden Jan Čulik, “söz konusu sorunun ülkeyi istikrarsızlaştıran temel etmenlerden biri” olduğunu söylüyor. Ayrıca, ” Insanların demokratik rejime güvensizlik duymalarına ve popülist ya da yeni oligarklara oy vermelerine şaşırmıyorum. Sizi ağır bir borç yüküne mahkum eden demokratik politikacılara oy verir miydiniz? Komünist rejimlerde böyle şeyler hiçbir zaman yaşanmaz” dedi.

Son seçimlerin borç yükünün fazla olduğu bölgelerde popülist adayların daha fazla oy aldığı da belirtiliyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.