ABD’nin Moskova Büyükelçiliğinde Rus Casus Krizi

ABD karşı istihbarat müfettişleri, Amerika’nın Moskova büyükelçiliğinde on yıldır fark edilmeden çalışan bir FSB ajanının varlığını ortaya çıkardı.

ABD Gizli Servisi tarafından işe alınan Rus uyruklu kadının, CIA’nın intranet ve e-mail sistemlerine erişim sağladığının anlaşıldığı belirtiliyor. Söz konusu sistemlerin şahısa içerisinde Başkan ve yardımcısının programlarının da olduğu önemli bilgilere ulaşmasını sağlamış olabileceği değerlendiriliyor.

Rus Kadın, 2016 yılında ABD Bölge Güvenlik Ofisi’nden (RSO) iki müfettişin gerçekleştirdiği rutin güvenlik taramasına takılmadan önce uzun süredir ABD Büyükelçiliğinde çalışıyordu.

Müfettişler, kadının FSB mensuplarıyla izinsiz bir şekilde düzenli toplantılar gerçekleştirdiğini ortaya çıkardılar.

FSB özel timi

RSO’nun Ocak 2017’de durum hakkında uyarıda bulunmasına rağmen, Gizli Servis’in muhtemelen utanç verici sonuçlarla karşılacağı için tam soruşturma yapmak yerine kadının gitmesine izin verdiği belirtiliyor.

Bir istihbarat kaynağı, kadının güvenlik soruşturmasından sonra işten çıkarıldığını söyledi. Bu gelişme, ABD ve Rusya arasında yaşanan elçilik krizi ve sınırdışı edilmelerden kısa bir süre önce yaşandı.

ABD’nin 1200 diplomatik personelinden 750’sinin görevden alarak/yerini değiştirerek kadının görevden alınmasını gizlemeye çalıştığı düşünülüyor.

Ayrıca kaynak, ”Gizli Servis, kadını kovarak gediğin varlığını gizlemeye çalışıyor.” dedi. ”Hasar zaten verilmiş olmasına rağmen Gizli Servis, kadının başka kimseleri de kendisine bilgi sağlamak için devşirdiğine dair iç soruşturma yapmadı.”

”Ancak dışardan yapılacak güçlü bir soruşturma kadının verdiği zararı belirleyebilir.”

Kadının soruşturması ve işine son verilmesiyle ilgili soru yöneltilen Gizli Servis, kadının önemini düşürmeye çalıştı. Ancak, kadının potansiyel bir köstebek olarak değerlendildiğini de reddetmediler.

Bir istihbarat kaynağı kaynağı, ”ABD Gizli Servisi, misyonlarımızda çalışan bütün yabancıların, istihbarat örgütlerinin etkisine maruz kalmış olabileceğini kabul ediyor.”

”Yabancı çalışanlar, her zaman Gizli Servis ve ABD’nin çıkarlarını korumak için uygun şekilde yönetiliyor. Sonuç olarak yabancılara verilen görevler çeviri, tercüme, kültürel rehberlik, irtibat ve idari destekle sınırlandırılıyor” dedi.

 

ABD’nin Moskova Büyükelçiliğinde şüpheli FSB köstebeğinin keşfedilmesi, Gizli Servis’in itibarına gölge düşürmekle birlikte, güvenlikle ilgili politikaların yeniden düşünülmesine de neden olacağı düşünülüyor.

İngiliz günlük gazetesi Guardian’a şüpheli kadının ismi ve görevinin anlatıldığı aktarılıyor. Guardian gazetesi, kadına çok sayıda e-mail göndermesine rağmen geri dönüş yapılmadığı belirtiyor.

Kadının iki yıl önce ajansın Moskova, Londra ve Frankfurt’u kapsayan ”Paris bölgesinde” Gizli Servis personelinin rutin bir incelemesi sırasında şüphe uyandırdığı belirtiliyor. RSO incelemeleri her beş yılda bir gerçekleşmektedir.

Devam eden soruşturmalar ışığında kadına verilen yetkiler dahilinde, kadın, ABD Gizli Servis Intranet, e-mail ve sahte para takip sistemine erişebiliyordu.

[polldaddy poll=10071452]

 

Haber:

Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.