21. YÜZYIL SORUNLARI / Suudi Arabistan, aktivist kadın için ölüm cezasını geri çekti

Suudi Arabistan, kadın aktivist Israa Al-Ghamgham için istenen ölüm cezasını geri çekti.

Bir süredir tutuklu bulunan kadın aktivistlere işledikleri iddia edilen suçlar için idam cezası istenmesi, uluslarası kamuoyunda Suudi Arabistan yönetimine yoğun baskıların kaynağı olmuştu.

Newsweek’e konuşan Suudi Arabistan’ın Londra Büyükelçisi, ”savcılar işlendiği belirtilen suçlarla bağlantılı kişilere hapis, para cezası ve suç aracı olarak kullanılan her şeye el konulmasını istediğini” belirtti.

Daha sonra basına açıklama yapan bir Suudi Büyükelçilik sözcüsü ise savcıların söz konusu davada Al-Ghamgham’a için idam talep etmediğini idda etti.

İdam cezası talebinden geri adım atılmasının Cemal Kaşıkçı cinayeti ve birçok insan hakları ihlali ile gündemde olan veliaht prens Muhammed bin Salman’ı bir süreliğine rahatlatacağı yorumları yapılıyor.

Katıldığı hükümet karşıtı gösteri sonrasında gözaltına alınan Al-Ghamgham, 2015 yılından bu yana tutuklu bulunuyor. Al-Ghamgham yurtdışında gösteri düzenlemek için kurslara katılmak ve sosyal medya üzerinden döküman paylaşımı yapmakla suçlanıyor.

Karar sonrası Newsweek’e konuşan Avrupa-Suudi Arabistan İnsan Hakları Örgütü direktörü Ali Adubisi, idam kararından vazgeçilmş olsa bile barış görüşlerini ifade ettiği için birini yargılamanın insan hakları olduğunu belirtti.

Ali Abudisi, idam yerine hapis cezası verilmesinin de aktivistlere yönelik baskının başka bir şekli olduğunu kaydetti.

Suudi Arabistan’da çok sayıda kadın aktivist tutuklu bulunuyor. En son geçtiğimiz Mayıs ayında 15 kadın aktivist daha tutuklamıştı.

Dünyada en fazla idam cezası uygulayan ülkelerden biri olan Suudi Arabistan, kullanılan idam metodu nedeniyle de eleştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.