2018 Demokrasi Endeksi: Demokrasinin gerileyişi durdu

The Economist’in 2018 Demokrasi Endeksine göre küresel ölçekte demokrasinin gerileyişi durdu.

167 ülkenin çoğulculuk, seçim, politik katılım, demokratik politik kültür, hükümetin işlevselliği ve insan hakları gibi 60 gösterge ve beş geniş kategoriye ayrıldığı, endeksin sonuçlarına göre dünya nüfusunun sadece 4.5% tam demokrasiye sahip ülkelerde yaşıyor.

Endekse göre 2018 yılında 42 ülkede demokrasi gerilirken, 48 ülkede de gelişme gösterdi. Demokrasinin gerilediği ülke sayısı 2017 yılında 89 idi. Gözle görülür iyileşme umut verici olarak nitelendiriliyor.

Son yıllarda demokrasiye yönelik tehdit reddedilemez boyutlara yükseldi: Arap Baharı boğuldu, Xi Jinping’in ömür boyu Çin Anayasasinin ömür boyu Başkanlık yapabileceği biçimde düzenlendi, otokratik eğilimleri olan popülist liderler Brezilya, Meksika ve Filipinler’de seçimleri kazandılar, Macaristan, Türkiye ve Polonya’da demokratik kurumlar altüst edildi.

Güçlü liderler(yukarıda sayılan ülke liderleri) sıklıkla meslektaşlarının taktiklerini ve günah keçilerini seçme biçimlerini kopya ediyorlar.

Siyasi katılım dünya genelinde artış gösterdi. Özellikle ABD gibi katılım oranlarının az olduğu bir ülkede 2018 seçimlerine katılım son 100 yılın en yüksek oranlarını gördü. Ancak Gallup’un ABD seçmeniyle yaptığı anket demokratik kurumlara olan güvenin azaldığını gösteriyor. Söz konusu anket katılımcılarının sadece 18% Kongre’nin işlerini iyi yaptığını düşünüyor, bu soruya verilen olumlu cevap 2000’de 40% olarak açıklanmıştı.

Avrupa’nın bir kısmında demokrasinin gerileyisi gözle görülür biçimde artmış durumda. Italya’da demokratik kurumların etkisiz hale getirme arayışındaki popülist koalisyonun seçimleri kazanmasından sonra endeksin 21. sırasından 33. sıraya kadar geriledi. Recep Tayyip Erdoğan’ın gücü elinde topladığı Türkiye, 6. yılında da geriledi. 10 yıldır düşüş gösteren Rusya’da Putin’in rakiplerinden biri seçimlere katılamadı ve sivil özgürlüklere yönelik baskılarına devam etti. Sahra Altı Afrika ve Asya’da ise siyasi katılımın olumlu etkisinden dolayı gelişme var.

Olumlu istatistiklere rağmen, demokrasinin gerileyişinin durduğun söylemenin zor olduğu söyleyen uzmanlar da var. Onlara göre durum daha çok geçici bir bekleme haline benziyor.

Kaynak: The Economist

Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.