13 Reasons Why dizisi ile intihar oranlarının yükselmesi arasında bağlantı var

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir dizi araştırma, 13 Reasons Why dizisi ile genç intiharları arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre 10-17 yaş arasındaki gençlerde görülen intihar oranları dizinin yayınlanmaya başladığı nisan 2017’de yüzde 28.9 artış gösterdi.

2013 ile 2018 yılları arasındaki intihar vakalarını inceleyen araştırmacılar, 2017 nisan ayındaki intihar oranlarının daha önce incelenen 5 yıl içindeki hiçbir ayla kıyaslanmayacak kadar yüksek olduğu sonucuna vardılar. Yine, araştırmaya göre genel olarak genç erkekler arasında intihar vakaları daha yüksek iken, dizinin yayınlanmasından sonra genç kadınlar arasında intihar oranlarının yükselmeye başladığına değiniliyor.

Netflix yapımı 13 Reasons Why dizisi, tecavüze uğrayan ve okul arkadaşları tarafından kötü muamele gören bir kızın intihar etmeden önce arkadaşları için kaydettiği kasetlerin etrafında gelişen olayları konu ediniyor. 2. sezonu yayınlanan dizinin 3. sezonu önümüzdeki aylarda yayınlanacak.

Bu arada, uzmanlara göre intiharın teşvik edilmesi nosyonunun salt ölümle değil, dizide işlenen ve ölüme götüren sürecin, intikam duygusunun işlenme biçimiyle de ilgili olduğunu dile getiriyorlar. Kısacası, intihar eğilimi ile şekilcilik arasında da bir bağlantı var. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.